4 kg de ardei si 5 kg de struguri costa 81 de lei 6 kg de ardei si 7 kg de struguri costa 115 lei . Cat costa 1 kg de ardei si cat costa 1 kg de struguri.

Răspuns :

Răspuns:

ardei... 4 kg

struguri...5 kg

R-re:

81:2= 40,5 (lei)

40,5:4=10,125 (lei) costa 1 kg ardei

40,5:5=8,10 )lei) costa 1 kg strugure

R-ns: 1 kg de ardei costa 10,125 (lei). 1 kg de strugure costa 8,10 (lei)

Explicație pas cu pas:

dupa 1 rind 2 rind se pune acolada si semn ?

sper ca team ajutat?

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari