Răspuns :
Răspuns:
56:8=7 lei costa un kg de mere
5·7=35 lei costa 5 kg de mere de același fel
Răspuns:
35
Explicație pas cu pas:
aflam cat costa un kg de mere 56÷8=7 și inmulțim 7 cu 5 pentru a afla 5 kg de mere , adica 35
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!