Rezolvati problema prin metoda reducere la unitate . Pentru 4 casete video am platit 160 lei. Cit trebuie sa plateasca Mariea, daca ia cumpara 5 casete video de acelasi fel. Dar 1 caseta nustim cit costa.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!