4.
Un kilogram de carne de porc costa luna trecută, 20 de lei. Luna
aceasta s-a scumpit cu 30%. Cât costă acum, un kilogram de carne de porc?​


Răspuns :

Răspuns:

S-a scumpit cu 6 lei

Explicație pas cu pas:

30%= 30/ 100

30%× 20 lei= 30/100×20= 600/100= 6lei

Acum 1kg va costa 20+6= 26 lei

Răspuns:

26 (lei)

Explicație pas cu pas:

Luna trecuta, un kg de carne costa

p=20 lei,

iar luna aceasta costa cu 30% mai mult, deci pretul creste cu

20×30%=6 (lei),

noul pret este

20+6=26 (lei).

Se mai poate rezolva si astfel :

P=p×1,3=20×1,3=26 (lei)