Răspuns :
Răspuns:
7m......4p...41 lei
7m........2p...31 lei
--------------------------------
/ 2p=10=>p=10:2=>p=5 lei costa un kg de pere
7m+4·5=41
7m=41-20=>m=21:7=>m=3 lei costa un kg de mere
Răspuns:
- 1 kg pere costa 5 lei
- 1 kg mere costa 3 lei
Explicație pas cu pas:
Salutare!
7 kg mere......4 kg pere......41 lei
7 kg mere......2 kg pere......31 lei ( - ) scădem cele doua relații
/ 2 kg pere......41 lei - 31 lei
2 kg pere......10 lei |:2 (împărțim relația cu 2)
1 kg pere......5 lei
1 kg pere costa 5 lei
7 kg mere......4 kg pere · 5 ......41 lei
7 kg mere......20 lei ...................41 lei
7 kg mere......41 lei - 20 lei
7 kg mere......21 lei |:7 (împărțim toata relația cu 7)
1 kg mere.......3 lei
1 kg mere costa 3 lei
==pav38==
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!