6l suc de mere și 7lsuc de pere costă 115lei. 5l de suc de mere și 4l suc de pere costă 81 lei. am cumpărat 2 l suc mere și 3l suc pere. cât trebuie să plătesc? Repede

Răspuns :

6l suc de mere.....................7l suc de pere...........115 lei | ×5

5l suc de mere.....................4l suc de pere...........81 lei | ×6

___________________________________________

30l suc de mere...................35l suc de pere...........575 lei

30l suc de mere...................24l suc de pere...........486 lei

-------------------------------------------------------------------------------

11l suc de pere............89 lei

1l suc de pere.........89÷11=11,1 lei

5l suc mere........................................81-(11.1x4)=81-44.4-36.6lei

1l suc mere........................................36.6÷5=7.3 lei

2l suc de mere .....3l suc de pere....(7,3×2)+(11,1×3)=;14.6+33.3=47.9 aprox. 48 de lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari