Pentru o cantina s-au cumparat 54 kg de carne de porc .Cati lei costa cantitateade carne cumparata stiind ca pentru 8 kg de carne s-au platit 144 lei

va rog!​


Răspuns :

(144:8)x54=

18x54=

972

Explicatie:

1) 144:8=18 Am aflat cat costa un kg de carne

2) 18x54= 972 Am aflat cat costa 54 de kg de carne de porc

                              Raspuns: 972 lei