Câți lei costă un creion, dacă Maria și Cristina au cumpărat 3, respectiv 4 creioane și au platit în total 35 de lei?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Câte creioane au cumpărat împreună?

3+4=7

Cat costa un creion?

35:7=5

3+4=7

35 lei÷7=5

Explicație pas cu pas:

Sper ca te-am ajutat!!!