merge la magazin și cumpără 4 kg de mere pe care plătește 16 RON cât ar plăti dacă ar cumpăra 5 kg de mere de același fel​

Răspuns :

Răspuns:

4kg.......16 ron

5kg.......?

Aflam cat costa 1 kg de mere :

16:4=4 lei

5 kg : 4x5=20 lei

Sper ca te ajuta !