Răspuns :
Răspuns:
sper ca înțelegi. .........

Daca 5 kg de ardei costa 100 lei, atunci 1 kg va costa :
100 : 5=20 (lei)
Daca 1 kg de ardei costa 20 lei, atunci 9 kg de ardei vor costa:
20x9=180 (lei)
Iata niste metode de rezolvare:
1. Metoda comparatiei:
5 kg ardei................ 100 lei
1 kg ardei................... 100 : 5= 20 lei
____________________________
9 kg ardei......................... 20 x 9= 180 (lei)
2. Cu intrebari:
1. Cat costa un kg de ardei?
100 : 5= 20 (lei)
2. Cat costa 9 kg de ardei?
20x 9= 180 (lei)
Sper ca te am ajutat si ca intelegi!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!