Răspuns :
Pentru a afla răspunsul la această întrebare, trebuie să folosi metoda comparației:
4 kg nectarine ...................6 kg piersici .....................48 lei |×3
3 kg nectarine ...................9 kg piersici .....................54 lei |×2 ⇒
12 kg nectarine................18 kg piersici ...................144 lei
6 kg nectarine.................18 kg piersici ...................108 lei scadem relațiile =>
=> 6 kg nectarine................. / ......................36 lei
Costul unui kg de nectarine: 36:6=6 (lei)
Costul a 3 kg nectarine: 3×6=18 (lei)
Costul a 9 kg piersici: 54-18=36 (lei)
Costul unui kg de piersici: 36:9=4 (lei)
Răspuns: 6 lei/kg nectarine; 4 lei/kg piersici
4 kg nectarine ...................6 kg piersici .....................48 lei |×3
3 kg nectarine ...................9 kg piersici .....................54 lei |×2 ⇒
12 kg nectarine................18 kg piersici ...................144 lei
6 kg nectarine.................18 kg piersici ...................108 lei scadem relațiile =>
=> 6 kg nectarine................. / ......................36 lei
Costul unui kg de nectarine: 36:6=6 (lei)
Costul a 3 kg nectarine: 3×6=18 (lei)
Costul a 9 kg piersici: 54-18=36 (lei)
Costul unui kg de piersici: 36:9=4 (lei)
Răspuns: 6 lei/kg nectarine; 4 lei/kg piersici
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!