Răspuns :
Răspuns:
30 bluze= 9000 de lei
1 bluza = 9000: 30 = 300 lei
2100 lei =? Bluze => 2100:300 = 7 bluze
R: 7 bluze
9.000 lei : 30 = 300 (lei costa o bluza)
2.100 lei : 300 lei = 7 (bluze costa 2.100 lei)
Sau
30 bluze..........................9.000 lei
? bluze..............................2.100 lei
--------------------------------------------------
1 bluza...............................9.000 lei : 30 = 300 lei
? bluze...............................2.100 lei : 300 = 7 bluze
Sper ca e bine!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!