Compune o problemă astfel încât să se rezolve printre operație de împărțire la 3​

Răspuns :

Maria a cumparat 3 kg de portocale pt care a platit 15 lei. Cât costă un kg de portocale ?

15 : 3 = 5 lei ( 1 kg portocale )