Răspuns :
sper ca te-am ajutat!
spor la teme :)))
spor la teme :)))

Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5ciocolate și 3napolitane costa 31 lei |·3
6ciocolate și 9napolitane costa 48lei (2)
Înmulțind prima cu 3, obținem
15ciocolate și 9napolitane costa 93 lei (3)
Comparând (2) cu (3), adică făcând (3) - (2), ⇒
9 ciocolate costă 45 lei, atunci
45:9=5 lei costă o ciocolată, iar
5·5 lei și 3napolitane costa 31 lei, ⇒
3napolitane costa (31-25) lei, iar
o napolitană costă 6:3=2 lei.
Răspuns: 5 lei, 2 lei.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!