Răspuns :
Răspuns:
a)un caiet de desen costa 2 lei
b)4lei
c)4
Explicație pas cu pas:
a) pai din a doua relație pe prima (în acest caz )deci practic scazi din relația mai mare pe cea mai mica
deci va veni :
2 caiete mate + 3 caiete desen=14 lei (12 +2)
-(minus)
2 caiete mate + 2 caiete desen = 12 lei
=
un caiet desen =2 lei
b) 2 caiete mate = 12 -4 (înlocuiești într-una dintre relații prețul caietelor de desen iar apoi scazi din suma totala prețul)
2 caiete mate =8 lei
un caiet mate = 8:2
=4 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!