Răspuns :
Explicație pas cu pas:
trebuie de notezi exercitiul in felul urmator :
7 kg portocale........5 kg banane......51 lei
8 kg portocale........10kg banane......84 lei
Pentru a putea efectua exercitiul trebuie sa ai numarul de kg al bananelor sau numarul de kg al portocalelor egal .
Urmatorul pas este sa inmultin primul rand cu 2 pentru a avea numarul bananelor egal
7 kg portocale.......5 kg banane.......51 lei /2
8 kg portocale.......10 kg banane......84 lei
14 kg portocale......10 kg banane....102 lei
8 kg portocale .......10 kg banane......84 lei
Acum trebuie sa facem diferenta dintre 102 si 84 , si diferenta dintre 14 si 8
102-84=18 lei
14-8=6 kg de portocale
Acum am aflet ca 6 kg de portocale costa 18 lei , urmeaza sa aflam cat costa 1 kg de portocale , pentru a afla acest lucru trebuie sa impartim 18 la 6
18:6=3lei
Daca un kilogran de portocalw costa 3 lei trebuie sa aflam cat costa 7 kg de portocale
3×7=21 lei
Acum ca am aflat cat costa cele 7 kg de portocale trebuie sa aflam cat costa cele 10 kg de banane , pentru a afla acest lucru trebuie sa scadem pretul portocalelor din intreg
51-21=30 lei
Daca 10 kg de portocale costa 30 de lei cat costa 1 kg ?
Pentru a afla cat costa un kg trebuie sa impartim 30 la 10
30:10=3 lei
Raspuns:-1kg de portocale=3lei
-1kg de banane =3lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!