Răspuns :
Răspuns:
12kg=216 lei
Explicație pas cu pas:
90 lei:5=18 lei=1 kg
18 lei x 12=12 kg=216 lei
Răspuns:
216 lei costa 12 kg de portocale.
Explicație pas cu pas:
1 kg----------? lei
5 kg---------90 lei
12 kg--------? lei
Rezolvare:
1)90 lei :5kg=18 lei costa 1 kg de portocale.
2)12 kg×18 lei=216 lei costa 12 kg de portocale.
Raspuns:lei costa 12 kg de portocale.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!